Nyíregyházi Borestek Mici néni emlékére kóstolhattuk a Mylittát

Mici néni emlékére kóstolhattuk a Mylittát

399
dobogo mszalka (17) dobogo 2015 nyhaza (13)

A szívek dobbanása, egy legendás család, egy versbe íródott szerelem története mellett kóstoltuk a Dobogó Pincészet borait Domokos Attila ügyvezető-borász jóvoltából az áprilisi Mátészalkai és Nyíregyházi Boresteken.

{jb_redbox}A pincészet neve a szív lüktetését, dobbanását jelzi, a legendás család a Zwack, melyből Izabella Attila tulajdonostársa, a verset Ady Endre írta szerelmének, Zwack Máriának, akit Mylittának, a szerelem babiloni istennőjének becézett. Az ő emlékére alkottak meg egy különleges édes bort. Egyébként kivételesen magas kort ért meg Zwack Mária, akit Mici néninek becéztek. 1988-ban 98 éves korában hunyt el, a fáma szerint minden nap délelőtt 11 körül megivott egy korty Unicumot, a család névjegyévé vált italából.{/jb_redbox}

Mindkét borkóstolón egy több évszázados időutazáson vettünk részt, ahol a tokaji hegy kialakulásáról, vulkanikus kőzetéről, a tokaji aszú megszületéséről, a múlt évszázad prémium aszúiról és a vörös bor Tokajban történő politikai tiltásáról is hallottunk. Ha a borászatból akarsz egy kis pénzt, akkor először tegyél bele jó sokat, mondta Zwack Péter, a legendás családfő, akinek emlékére lánya, Izabella egy különleges borral emlékezett. Az Izabella utca névre keresztelt Pinot Noir készült papája emlékére. A bor mindenben különleges: Tokajban Pinot Noir, ki hallott még ilyet? Korábban a politika megtiltotta, hogy vörös szőlőfajtákat telepítsenek Tokajba, a kétezres években ezt feloldották, Izabella és Attila így döntött arról, hogy a legjobb Pinot Noir tőkéket telepíti, ebből alkották meg a különlegességeket. A névválasztás Izabelláé volt, ő keresztelt el a Dobogó Pincészethez vezető utcát saját nevére. 

Biodinamikus a művelés a Dobogó Pincészetnél, nem használnak vegyszereket az 5 hektáron, a borokat saját maguk értékesítik, s nem engedik azt, hogy egy vevő az összes tételt felvásárolja. Inkább az a filozófiájuk, még ha kisebb mennyiségben is, de mindenhova jussanak el boraik. 19 országba exportálnak, mellette a hazai legjobb éttermek, bisztrók polcain is megtalálhatók a Dobogó borai. Egy megszokott, sajnos egyre öregedő csapattal, szemenként szedik a szőlőt, mondta Attila, persze van amikor a repkedő, vagy a „két lábon” járó seregélyek némi pusztítást visznek végbe a szőlőültetvényekben. Szüretkor percenként figyelik az időjárási előre jelzéseket, féltő gondossággal törődnek a leszedett szőlőszemekkel, óvatosan préselik, érlelik. A száraz boraiknál már használják a csavarzárat, a nemesebb boroknál csak parafát, azt is egy termelőtől vásárolják. Érdekesség, hogy a 6 puttonyos aszú mellé kék sajtot kínálnak, amit Tirolban készítenek, érlelésekor aszú eszenciával „bolondítják” meg. 

Száraz furmintjaikon köves, ásványi jegyek érződnek, hosszú utóízzel rendelkeznek. Ezeket első osztályú dűlőkből, a mádi Szent Tamás és Betsekből válogatják, s többnyire magyar hordókban érlelik. Hat kádárral dolgoznak, mindegyik remekművet alkot. A Dobogó mellett a Satöbbi márkanevet is használják, Izabella kislányként jegyezte meg ezt a szót, akkor amikor még Olaszországban éltek, s apja telefonbeszélgetéseinél gyakran hallotta ezt a szót.  Az édes boroknál a szamorodni kiváló volt, a Mylitta egy szokatlanul izgalmas bor. Bel tartalma megegyezik egy 5 puttonyos aszúéval, ugyanakkor lendületesen friss, a közel egy éves tölgyfahordós érlelés következtében fantasztikusan intenzív. 

A 2006-os 6 puttonyos aszú maga a csoda, ezt még a francia édes boros vidék, Sauternes bormesterei is elismerték, amikor volt egy francia-magyar édes bor párviadal. Amikor a franciák megkóstolták többek között a Dobogó aszúját, döbbent csend után halkan jelentették ki, ehhez fogható édes bor nincs a világon. Sajnos ők marketingben pár évszázad előnyre tettek szert, árban pedig legalább tízszeres az előnyük! A végére maradt egy kuriózum, a natúr eszencia, minden cseppje akár orvosságként is kezelhető, Tokaj nagyszerű ajándéka!

És ha már annyit beszéltünk Mici néniről, Adyról, akkor érdemes elolvasni a költő szerelmének írt versét, az Őszülő erdők rettegése címűt!

Ady Endre: Őszülő erdők rettegése

(Mylittának, az Őszben reménytelenül meg-megjelenőnek.)

Őszülő erdők rettegése,
Gyásza van a szivemben, Mylitta,
És szépsége és elszántsága,
Legdúsabb szineit most virítja
A Szerelem, az igazi,
Oly szomszédos a komor Halállal.

Nyarat lelkem már nem is fájlal,
Száz színű, pazar, szomorú kedve
Szórja sugarát kifogytáig
Őszt-borongató, szőke fejedre,
A te macskás, ifjú fejed
Lelkemből vert új koronájára.

Az Ősz nap-órája megállva
Figyeli szánk gyáva közeledtét,
Néha a köd hó-szagot érzet,
Ágyaink színes avarra vetvék
S őszi erdőkből kidalol
Szerelmünk gyász-hitü rettegése.

dobogo 2015 nyhaza (29)
Nyíregyházi Borestünk képeit a fotóra kattintva nézheted meg

dobogo mszalka (31)
Mátészalkai Borestünk képeit a fotóra kattintva nézheted meg
MEGOSZTÁS